SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Eskilsminne IF
Respekt - Kamratskap - Jämlikhet
Dam A

Eskilsminne IF
4 - 4
FC Rosengård 1917
Eskilsminne IF4 - 4FC Rosengård 1917

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:sön 18 augusti, 13:00
Plats:Västergårds IP 5, huvudplan
Tävling:
Matchnummer: 000223111
Samling:12:00
Makalös upphämtning räddade poäng
2024-08-18 15:50

Efter 64 minuter spelade av söndagens match låg Eskilsminne IF:s damer under med 1-4 mot Rosengård. I minut 70 bytte tränare Pierre Persson in fyra nya spelare och när slutsignalen gick stod det 4-4 (1-3) på anslagstavlan.

Ett aggressivt, hårt pressande Rosengård som dessutom förfogade över snabba spelare överraskade Eskils direkt.
0-1 kom redan i 7 minuten på ett inlägg som gick in i mål.

Eskils svarade för en snabb replik i den 9 min då Nova Karlsson slog ett pass till Johanna Olsson som passade bollen snett bakåt till Alma Bertilsson som placerade in 1-1.

Med redan efter 12 minuter var det dags för 1-2 då Rosengård i en snabb spelvändning sprang ifrån hemmaförsvaret och ställde Matilda Waldt i hemmamålet utan chans.

Eskils fick allt svårare skapa chanser men i den 35 minuten fick Alma Bertilsson ett jätteläge men det blev bara en hörna som resultat.

Istället kunde Rosengård ur misstänkt offsideläge göra 1-3 i den 43 minuten.

Eskils kom ut betydligt aggressivare och organiserat i andra halvlek. Man kopplade ett rejält grepp om matchen direkt i jakten på reducering.

I 51 minuten var det ytterst nära Marwa Said kunnat lobba in en reducering men bollen smet över ribban.

Eskilsoffensiven ebbade dock ut så sakta och i 63 minuten var det dags för en ny ”lusing”. En ny omställning där Rosengårdsspelarna kom igenom. Avslut som Matilda Waldt tvingades lämna retur på och en fri Rosengårdsspelare kunde ohotad trycka in 1-4.

Det såg ut att gå mot en katastrof då hemmatränaren Pierre Persson i den 70 minuten bytte in fyra spelare - Ellen Lončar, Tilde Olsson, Julia Hammons och Maja Strömberg.
I den 60 minuten hade Ebba Jahnfors bytts in.

Denna kvintett gav matchen en enorm energikick.
Man tog tag i spelet, vann dueller och framförallt tog man de löpningar som krävs för poäng.

Tre minuter efter sitt inhopp kunde Julia Hammons snyggt rulla in 2-4.

I 80 minuten avslutade Julia Hammons ett snyggt Eskilsanfall med att bomba in 3-4.

I den 87 minuten kunde så Tilde Olsson hårt träng nere i gräset peta in 4-4.

Inhopparna i kombination med att Johanna Olsson flyttades upp i anfallet blev det som krävdes för poäng. Dessa sex spelare ska ha 5+ för sina insatser.

- Vi visade god moral som inte gav upp utan krigade oss tillbaka. Vi tar med oss upphämtningen även det var två tappade poäng, sa Pierre.

- I första halvlek agerade vi som yra höns. Ger man ett spelskickligt lag som Rosengård detta utrymme är man rökt, konstaterar hen.

Han fortsätter:

- Idag kom spelare in som haft lite speltid och visade att vi nu har alternativ att ta till. De visade vad som krävs för att få spela, betonade Pierre.

- Surt att tappa poäng när vi behöver vinna men jag hoppas detta blev en väckarklocka, slutar han.

Text och bild: Lasse Möller 


<< Tillbaka

Kommande matcher
Spelade matcher
Sön 27/10 14:00
1 - 2  
Lör 19/10 13:00
1 - 1  
Sön 13/10 13:00
2 - 3  
Sön 6/10 14:00
1 - 0  
Sön 29/9 13:00
3 - 0  
Lör 21/9 13:00
1 - 5