Anmäl dig till "Lilla VM" med Eskils 8-10 juni
Eskilsminne IF logo
Eskilsminne IF
Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Tjejligan F2014

Flickor 2014 » Aldrig Ensam
 
Tid:tis 28 april, 18:00 - 19:30
Plats:Nowaste Logistics, Landskronavägen 5B, Helsingborg
Samling: Nowaste Logistics, Landskronavägen 5B, Helsingborg
Aktivitetsinfo:Aldrig Ensam & Eskilsminne IF; utskick till föräldrar och vårdnadshavare flickor och pojkar 2012-2014.
 
Vi i Eskilsminne IF har inlett ett viktigt samarbete med Aldrig Ensam, ett initiativ som syftar till att stärka kunskapen kring psykisk hälsa inom vår förening.
 
Livsviktigt att prata om psykisk hälsa.

Psykisk ohälsa är en av vår tids största utmaningar, särskilt bland barn och ungdomar. Idag är självmord den vanligaste dödsorsaken bland unga mellan 15–24 år i Sverige. Varje år försöker fler än 5 000 unga att ta sitt liv – ofta för att de upplever att det inte finns någon annan utväg.

Detta är något vi tillsammans måste våga prata om.
 
Därför samarbetar vi med Aldrig Ensam.

Genom samarbetet med Aldrig Ensam vill vi:
- Öka kunskapen om psykisk hälsa hos spelare, ledare och föräldrar/vårdnadshavare
- Ge konkreta verktyg för att upptäcka tidiga signaler på psykisk ohälsa
- Skapa en trygg miljö där barn och ungdomar vågar prata om hur de mår
- Förebygga psykisk ohälsa och i förlängningen rädda liv

För att skapa verklig och långsiktig förändring arbetar vi strukturerat genom en tydlig trestegsmodell, med start i åldersgrupperna 12–14 år i samarbete med Aldrig Ensam:
 
1. Ledare
Vi börjar med våra ledare. Tränare och lagledare/lagföräldrar får utbildning i att förstå psykisk hälsa, känna igen varningssignaler och hur man agerar när någon inte mår bra. Ledarna är ofta de vuxna som träffar barnen mest i vardagen – därför är deras kunskap och trygghet avgörande.

Utbildning kommer att vara i klubbstugan Harlyckan torsdagen 9 april. Ni kan välja (genom accept på kallelse ni får) att deltaga kl 17:30-19:00 alternativt kl 19:00-20:30. 
Notera: Denna utbildning är genomförd enligt ovan.
 
2. Föräldrar
Därefter involverar vi föräldrarna. Genom utbildning och dialog skapar vi en gemensam grund där hem och förening arbetar åt samma håll. Föräldrar får verktyg för att stötta sina barn, förstå signaler och bidra till en öppen och trygg miljö även utanför planen.

Utbildning kommer att vara hos Nowaste Logistics och deras lokaler tisdagen 28 april kl 18:00-19:30. Det är denna inbjudan och kallelse ni får nu.
 
3. Spelare
Slutligen riktar vi oss till våra spelare. På ett åldersanpassat sätt lär vi barn och ungdomar att sätta ord på sina känslor, förstå att det är okej att inte alltid må bra och att våga be om hjälp. Målet är att sänka trösklarna för att prata – med varandra och med vuxna.

Utbildning kommer att vara i samband med Hästvedalägret lördagen 9 maj. Föräldrar/vårdnadshavare kommer att informeras om att deras barn kommer att erhålla utbildning.

För spelare som inte är med i Hästveda kommer vi att ha ett uppsamlingsheat tisdagen 12 maj kl 17:30-19:00.
 
Vi ev frågor etc, vänligen hör gärna av er till Per Rollmark, prk@eskils.nu eller 072-3527599.
 

Per Rollmark
Sportchef 4-14år
Eskilsminne IF

Se och läs mera på:
Aldrig Ensam |
Eskilsminne IF

<< Tillbaka