Anmäl dig till "Lilla VM" med Eskils 8-10 juni
Eskilsminne IF logo
Eskilsminne IF
Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
F2012

Flickor 2012 » Läger i Hästveda
 
Tid:fre 08 maj, 16:30 - 23:55
Plats:Hästveda
Samling: Sundspärlans parkering
Aktivitetsinfo:Något annat, något mera, något som skapar minnen och glädje för livet: ESKILS LÄGER i HÄSTVEDA helgen 8-10 MAJ! 

I år välkomnar vi våra tjejer och killar födda 2012, 2013 och 2014 att åka till Hästveda och Malmö kommuns sommarkoloni. 

Vi hänger med våra kompisar, vi har tävlingar och aktiviteter tillsammans samt vi träffar Sebastian från Aldrig Ensam och pratar psykiskt välmående.

Det är samling på Sundspärlans parkering fredagen 8 maj kl 16:30 för gemensam busstransport till Hästveda. När väl kommer fram till Hästveda checkar vi in i våra stugor och går därefter till storstugan för att äta hamburgare. Vi äter sedan frukost i våra stugor och lunch och middag tillsammans i storstugan. Vi åker hem från Hästveda på söndagen 10 maj kl 14:00.

Att åka på läger med Eskils är en långvarig tradition, en tradition som vi tycker är viktig att behålla och bevara. Än idag pratar spelare, föräldrar och ledare som själva var med på dessa läger när dom var unga hur fantastiskt kul dom hade tillsammans, samt vad Eskils läger betydde för dom under sin Eskilsresa. Vi tycker därför att det är viktigt att fortsätta med våra läger, vi vill därför kunna erbjuda denna möjlighet till alla våra spelare och medlemmar!

Vad kostar lägret?
priset för lägret är 690kr per deltagare; samma pris som ifjol

Vad ingår i priset?
transport med buss tur och retur, mat och boende alla dagar

Vad ska jag ta/packa med mig?
sänglinne (det finns sängar), oömma kläder för all väderlek, grova skor, badkläder, hygienartiklar, handduk, ficklampa, positiv inställning, glatt humör och eventuella kramdjur

Var betalar jag?
betalningen sker till era respektive lagföräldrar i era respektive lag

Var ligger Hästveda?
Hästveda är beläget i nordöstra Skåne, 110km från Helsingborg; lägerområdet ligger intill en badvänlig sjö, vackert inbäddat i den skånska naturen en liten bit från samhället Hästveda

När är sista anmälningsdag?
sista anmälningsdag är söndagen 19 april genom att svara på denna kallelse i SportAdmin

När är sista betalningsdag?
betalningen skall vara gjord senast söndagen 26 april

När åker vi?
vi samlas fredagen 8 maj kl 16:30 på Sundspärlans parkering för avfärd till Hästveda; vi åker hem söndagen 10 maj kl 14:00 från Hästveda för att senare på em åter anlända Sundspärlans parkering

Övrigt?
allergier anmäler ni genom att skicka ett mail till Oscar oln@eskils.nu
övriga frågor ställer ni genom att skicka ett mail till Pelle prk@eskils.nu

Vi ses i Hästveda!

<< Tillbaka