- Det är en prekär situation för vår del det går inte att diskutera. Men samtidigt så kan vi inte förändra historien. Vi ligger där vi ligger och det gäller att omfamna utmaningen vi står inför, konstaterar han.
Torslanda har överraskat stort i vår och plockat nio poäng på de inledande matcherna. Målskillnaden är imponerande 13-5.
- Ja det blir en utmaning med tanke på hur det sett ut bakåt för vår del. Vi släpper in alldeles för många mål och där har jag också min del, säger Philip.
Efter en lång karriär kan Philip analysera en hel del från sin position mellan stolparna.
- Vi har en tendens att bli alldeles för framtunga. Jag förstår att det är roligare att springa på de offensiva omställningarna men är man över 15 år så vet man som fotbollsspelare hur viktigt det är att jobba hemåt när motståndarna har sina omställningar, betonar han.
- Ett av våra problem i vår är också att vi tar alldeles för många dåliga beslut. Vi måste visa mera smartness och kyla, poängterar Philip.
Han fortsätter:
- Nu ställs vi mot ett lag som byggt från grunden under ett antal år och som är samspelt och effektivt. I en serie där alla kan slå alla gäller det att vi är vakna och inte bjuder på något.
Samtidigt känns det som vi har så många rutinerade och erfarna spelare i laget att vi ska kunna ta tag i detta nu. För så här kan det inte fortsätta, betonar han.
- En seger betyder oerhört mycket och vi måste gå för det. Visa mera mod, ta bättre beslut, titta upp innan passningen slås. Vi är så pass bra lag att vi inte ska behöva ligga här nere i botten på tabellen, betonar Philip.
Text: Lasse Möller