Eskilsminne IF har förlängt kontraktet med mittbacken Elin Persson, 24, med ytterligare ett år. Elin var en av Division 1 bästa spelare den gångna säsongen så det nya kontraktet innebär att Eskils fortsätter bygga laget starkt inför 2026.
- Det var inget svårt beslut att ta. Jag vill fortsätta spela fotboll och det är kul att vara i laget, berättar Elin.
 
- Vi är en bra grupp och det ser ut att bli en intressant säsong 2026 med mycket saker på gång Eskils, förklarar hon.
 
Elin kom inför årets säsong lite i elfte timmen. Det var tack vare lagkompisen Louise Hayden som Eskils kunde knyta till sig denna kvalitetsspelare.
 
- Jag hade kommit hem efter spel i USA liksom Louise. Jag provtränade på annat håll i en vecka men kände att det inte var vad jag ville och beslöt mig för att pausa fotbollen, berättar Elin.
 
Det var då Louise Hayden satte in operation övertalning.
 
- Ja hon tjatade rejält om hur bra det var i Eskils och lyckades övertala mig, skrattar Elin.
 
Och på den vägen är det. Eskilsminne IF ser med tillförsikt fram mot ännu en framgångsrik säsong med Elin i laget.
 
Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative