- Det känns bra att kunna kombinera förutsättningarna för de båda seniorlagen på en arena. Vi ser det positiva i att verksamheten på och utanför planen koncentreras till Harlyckan, säger klubbchef André Petersson.
- Logistiken runt seniorlagen med ett gym för både herrar och damer underlättas med båda trupperna här. Det finns flertalet synnergivinster på totalen med lagen på samma arena, förklarar han.
Genom flytten till Harlyckan får nu damerna möjlighet att spela matcher i elljus. Dessutom en matcharena med läktare med tak.
- Det är helt fantastiskt att vi får komma och spela på en riktig arena. Dessutom blir det ett gym här och vi får ett fint omklädningsrum, säger en glad Iztok Pristovnik om flytten.
Text: Lasse Möller