- Det är ett bra Division 2-lag vi ska möta. Malmölagen på denna nivå är alltid bra. De är duktiga på att utveckla spelare så det ska bli roligt att möta dem, säger tränare Iztok Pristovnik.
- Jag är övertygad om att de siktar på att vinna sin serie i år och vi vill ha bra utmaningar. Våra spelare utvecklas hela tiden, konstaterar han.
Eskils damer har haft en bra träningsvecka inför matchen och det är positivt att det är få skador i truppen.
- Vi är hittills förskonade från muskelskador. Inför söndagens match är det bara Alma Manner som är justerad förutom långtidsskadorna, berättar Iztok.
- Som det ser ut kommer samtliga att få speltid. Vi har en bra trupp och konkurrens börjar märkas nu när vi närmar oss seriestar, slutar han.
Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative