SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Eskilsminne IF
Respekt - Kamratskap - Jämlikhet
Herr A

Herrseniorer
Bild: Linda Carlsson

De senaste åren har vårt herrlag avancerat snabbt i seriesystemet.

2008 kvalade man sig upp från division V.
2009 vann man division IV som nykomling efter 5-1 mot Råå IF i omg. 21.
2010 slutade man trea i division III.
2011 vann man division III efter en 2-1 seger i sista matchen mot IFK Hässleholm.
2012 slutade man sexa i division II, vilket var den högsta placering föreningen haft.
2013 slutade man trea i division II och vann för första gången DM.
2014 vann man division II efter 7-0 mot Jonsereds IF i omg. 25.
2015 slutade man på 13:e plats i division I Södra och åkte ner i div. II. Vinner DM för 2:a gången.

2016 slutade man trea i division II.

2017 slutade man tvåa i division II och via kvalspel kvalificerar man sig för div. I södra.
2018 slutade man fyra i division I, vilket är föreningens högsta placering någonsin. Laget tar sig vidare till gruppspelet i Svenska Cupen efter att ha besegrat stadskollegan Helsingborgs IF med 1-0 på Harlyckan.
2019 slutade man nia i division I, och trea i Svenska Cupens gruppspel efter Hammarby och Dalkurd. Även detta år tar sig laget vidare till gruppspelet i Svenska Cupen efter att ha besegrat Norrby IF med 1-0 hemma på Harlyckan.
2020 en svag inledning på seriespelet försatte Eskils i ett tufft tabelläge som slutade med att man på sämre målskillnad tvingades ta steget ner till division II igen. Laget deltog i gruppspelet av Svenska Cupen där man ställdes mot BK Häcken, GAIS och Östersunds FK.
2021 slutade man tvåa i divison II vilket denna säsong ej innebar positivt kvalspel. Laget tog sig vidare till Svenska Cupens gruppspel efter att ha slagit ut stadskollegan Helsingborgs IF med 3-2 på Harlyckan.

2022 vann man division II. Man slutade tvåa i Svenska Cupens gruppspel efter seger mot Örgryte IS, oavgjort mot Örebro SK och förlust mot gruppvinnarna AIK.

2023 slutar man på fjärde plats i Ettan Södra.
2024 spelar laget fortsatt i Ettan Södra

Eskils dominerade mot ungt HIF-lag
2025-02-05 22:27

Eskilsminne IF gjorde en slät figur när man förra helgen förlorade mot Division 2-laget Åstorp med 2-3. På onsdagen var det betydligt bättre skärpa när man mötte ett reservbetonat HIF på Olympias konstgräs. Seger med 3-1 (2-0) var siffror som var klart i underkant i en match där dock spelet stundtals var det som lovade mest för framtiden.

 

- Det var klart bättre än senast. Även om insatsen inte var superbra så var det mycket bättre än mot Åstorp, sa tränare Izet Kaljic efter matchen.

 

- Det fanns sekvenser som gladde, exempelvis fungerade vår höga press betydligt bättre. Det var också väldigt svårt för HIF-arena att ta bollen från oss både offensivt och defensivt, tillade han.

 

Eskils dras fortfarande med många skador och sjukdomar. Izset valde att starta med nyförvärvet Lucas Lindau från Astrio på anfallets vänsterkant medan provspelaren Abdul Arshad från Ishöj fick ny chans på högerkanten.

 

Nyförvärvet från Landskrona BoIS - Hampus Pauli - fick vaktade målet medan 17-årige Hugo Lindahl åter fick chans att spela centralt på mittfältet tillsammans med Josef Getachew.

 

Matchen hann knappt starta innan Eskils fick utdelning. I ett av många vassa och snabba anfall kunde Hampus Stoltz distinkt bomba in 0-1 från högerkanten.

 

HIF stack emellan med en vass kontring där Hampus Pauli gjorde en bra räddning.

 

Eskils behöll greppet om spelet och nyförvärvet Lucas Lindau var oerhört nära att utöka ledningen men hans skott täcktes ut till hörna.

 

Lucas revanscherade sig dock minuten senare då han snappade upp retur sedan Christian Ljungberg avslutat och gav inte HIF:s bäste spelare för dagen - målvakten Emil Rådahl en chans utan pricksköt in 0-2.

 

I paus byttes Lucas Lindau ut mot provspelande Osama Khattab från Torn.

 

Eskils fortsatte att lufta truppen och gjorde ytterligare åtta byten under den andra halvleken.

 

Jonathan Larsson, Danijal Omanovic, Filip Lundeberg, Enddrit Ibishi, Henrik Bengtsson, Nino Bursic, Adham Hazime och P17-målvakten Jonathan Bülow fick speltid.

 

 Inhoppande Adham Hazime hade bara varit inne en knapp minut när han gjorde 0-3 sedan han fått en briljant framspelning av Abdul Arshad som tog ett rejält kliv framåt i denna match.

 

HIF kunde reducera till 1-3 med tre minuter kvar genom Erdon Mustafa men det var mest av akademisk betydelse.

 

Eskils var det bättre laget denna kväll och spelarna börjar alltmer hitta den stil tränare Izet Kaljic och övriga staben vill ha. Samtliga spelare var klart över medel denna kväll där vi dock ger lite extra plus till Hampus Pauli, Johan Albin, Christian Ljungberg, Lucas Lindau, Casper Seger och Abdul Arshad.

- Jag ville se att spelarna visade karaktär i kväll och det gjorde de. Vi jobbar på i vår målsättning, sa Izet

Text och bild: Lasse Möller

Inför kvällens träningsmatch mot HIF
2025-02-05 13:46

Eskilsminne IF:s herrar är inne i en intensiv period nu med tre matcher på en vecka. I kväll klockan 18 möter man HIF på Olympias konstgräs och tränare Izet Kaljic vill se en annan prestation än den som visades upp mot Åstorp senast.

 

- Det var ingen bra match vi gjorde. Mot HIF vill jag se att vi är mera bollskickliga. Det ska vara svårare att ta bollen ifrån oss och dessutom vill jag se en betgydligt bättre hög press, förklarar Izet.

 

- Jag utgår från att vi möter ett bra lag även om HIF väl kommer att rotera en del. Men man förfogar över välutbildade duktiga spelare så det kommer att bli ett bra match för oss, betonar han.

 

På tisdagen fick Eskils klart med två nya spelare i truppen. Dels målvakten Hampus Pauli från Landskrona BoIS, dels anfallsspelaren Lucas Lindau.

 

- Båda kommer att starta mot HIF. Jag är mycket nöjd med att ha fått in båda dessa spelare. Hampus är en välutbildad duktig målvakt och Lucas en kille som kan hitta på mycket offensivt med sin förmåga att utmana en mot en. Dessutom två fantastiskt bra killar som väl passar in i gruppen, poängterar Izet.

 

- Vi har en del spelare sjuka och skadade men jag tycker vi ska ha en bra trupp som ska kunna genomföra en hel match på ett bra sätt, betonar han.

 

Text: Lasse Möller

Teknisk anfallstalang klar för Eskils
2025-02-04 18:04

BK Astrios talangfulle anfallsspelare - 20--årige Lucas Lindau - är klar för Eskilsminne IF. I höstas förlorade Astrio och Lucas kvalet till Ettan mot Ariana. Men Lucas tar nu ett viktigt steg i karriären.

 

- Jag har gjort en träning med laget och det är enbart positiva intryck. Ett härligt omklädningsrum med enbart trevliga killar. Det ska bli otroligt kul att dra på sig Eskils tröja och jag är beredd att spela direkt mot HIF imorgon onsdag, säger den sympatiske Halmstadkillen.

 

Vad fick dig att fastna för Eskils?

 

- Jag har haft jättebra samtal med tränaren Izet Kaljic och sportchef Martin Pringle och fått ett mycket gott intryck. Dessutom känner jag ju väl till både Eskils och Harlyckan. Jag har mött dem flera gånger där, berättar Lucas.

Lucas har BK Astrio som moderklubb men lämnade för en period för spel i Halmstads BK. Han beskrivs som en stor talang vars styrka främst sitter i att i högt tempo utmana sin motståndare. En teknisk anfallsspelare som dessutom levererar både mål och assist.

 

- Jag trivs i anfallet och gärna på vänsterkanten, betonar han.

 

Flera elitklubbar har haft ögonen på Lucas. För två år sedan provtränade han med  Landskrona BoIS och i vintras har han provtränat med Trelleborgs FF.

 Hur ser din skadehistorik ut?

 - Jag opererades i ett knä för två år sedan men det är helt återställt. I fjol spelade jag hela säsongen i Division 2 med Astrio, poängterar Lucas.

 

Det är med stor glädje vi kan hälsa Lucas välkommen till Eskilsminne IF och vi hoppas på fortsatt framgång för både honom och laget den kommande säsongen.

 

Text: Lasse Möller

Hampus Pauli klar för Eskils
2025-02-04 18:01

Det är med stor glädje Eskilsminne IF kan hälsa 22-årige Hampus Pauli välkommen till klubben. Hampus kommer närmast från Landskrona BoIS. Det handlar om en välutbildad målvakt kommer att konkurrera med en annan Vellingebor - Philip Mårtensson - om A-lagsplatsen.

 
- Det känns jättekul att det löst sig med en klubb nu efter en dryg månad som klubblös. Jag har tränat två veckor med Eskils och spelat en träningsmatch - mot Olympic - och allt känns bara bra, förklarar Hampus.

 

- Alla killar i laget är toppen liksom tränarna. Dessutom känner jag ju målvaktstränaren Filiph Bodenäs väl eftersom han var målvaktstränare för mig en tid i Landskrona BoIS, säger han.

 

Hampus är uppväxt i Vellinge och har Vellinge IF som moderklubb.

 

- Jag spelade där tills jag gick till BoIS 2019 och spelade i deras P19-lag. Jag flyttades upp i A-truppen 2020 och 2021 blev jag utlånad till Besa i Division 3, berättar Hampus.

 

I Besa spelade han samtliga seriematcher för att sedan bli utlånad till Division 3-laget IFK Trelleborg 2022 och 2023.

 

- Besas tränare gick till Trelleborg och ville ha med mig dit. Det blev totalt 23 matcher på två säsonger, konstaterar han.

 

2024 var han tillbaka i BoIS men det blev inga matcher i A-laget.

 - Jag tränade med BoIS varje vecka även under utlåningen. De senaste åren har jag haft Thomas Kozma (som tidigare var målvaktstränare i Eskils och han har betytt oerhört mycket för min utveckling, berömmer Hampus.

Eskils nuvarande målvaktstränare är väldigt förtjust i Hampus:

 - En mycket välutbildad målvakt som har stor utveckling i sig, sa han efter träningsmatchen mot Olympic som vanns med 3-1.

 Vad är din styrka som målvakt frågade vi Hampus?

 - Jag har alltid fått höra att det är min spänst och explosivitet så det är väl det, säger han med ett skratt.

 Mot Olympic visade Hampus också att han är en målvakt som har bra koll på var målet är och är stark vid båda stolparna.

 Liksom Philip Mårtensson bor du i Vellinge numera så ni kan ju samåka.

 - Ja det blir helt perfekt, tycker han.

 Civilt då, jobbar eller studerar du?

 - Jag har precis fått ett jobb på Posten så det är helt perfekt, berättar han glatt.

 

Eskilsminne IF hälsar Hampus hjärtligt välkommen till klubben och hoppas han ska trivas och skörda framgångar under 2025 liksom övriga lagkompisar.

 

Text: Lasse Möller 

Teknisk mittfältare klar för Eskils
2025-01-09 20:42

På torsdagen blev det klart att den 21-årige tidigare Torns IF-spelaren Mahdi Fatahi kommer spela för Eskilsminne IF 2025. Mahdi har tidigare representerat även Lunds BK och Balkan i Sverige. Han är dock född och bosatt i Köpenhamn och har bland annat spelat för Bröndby Strand, Roskilde och Naestved.

Kommande matcher
Spelade matcher
Tis 18/2 19:00
1 - 2  
Lör 8/2 12:00
0 - 3  
Ons 5/2 18:00
1 - 3  
Lör 1/2 12:00
2 - 3  
Lör 25/1 12:00
3 - 1  
Sön 10/11 15:00
5 - 2  
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen