Man kunde nästan höra hur stenarna föll från de gulblå hjärtan när slutsignalen mellan Husqvarna FF och Eskilsminne IF ljöd på lördagseftermiddagen. Eskils tog säsongens första seger i Ettan när man vann ödesmatchen med 2-0 (1-0) efter mål av Henrik Norrby och Christian Ljungberg. Segern innebar dessutom att laget för tillfället klev upp på fast mark i tabellen.
Efter sex matcher med endast tre poäng på kontot och desutom nollat i tre seriematcher visste killarna vad som gällde när man satte sig i bussen för att åka till Husqvarna.
Det gällde att samtliga skulle tömma sig till hundra procent när jobbet skulle göras. Och så skedde. Något som tränare Izet Kaljic och gladdes åt efter matchen.
- I dag gällde att vi skulle hit och hantera pressen på grund av vår start i serien. Och jag tycker vi vann matchen rättvist även om det inte var någon uppvisning. Samtliga spelare klarade av att förhålla sig till defensiven över hela planen. Alla gjorde jobbet, berömmer han.
Eskils fick en kalastart när Henrik Norrby framspelad av Abdul Shahzad kunde bomba in 0-1 i den 10 minuten.
Istället för att bli försiktiga och lite räddhågsna som Eskilsspelarna blivit när man haft ledningen i vår fortsatte man att pressa högt och jobba sig till chanser.
I den 14 minuten hade man ett nytt läge centralt i straffområdet men avslutet blev för löst.
Husqvarna stack upp med sin enda. farlighet i första halvlek minuten senare men Philip Mårtensson svarade för en bra räddning.
Eskils kontrade direkt och Melvin Larsson dök upp och skarvade bollen men var lite för närma Husqvarnamålvakten som gjorde en stark reflexräddning.
I 33 minuten hade Osama Khattab ett avslut som målvakten fick rädda till hörna.
I andra halvlek klev Husqvarna upp och försökte etablera en hård press. Men Eskilsspelarna visade att defensiven fungerar nu. Istället för kvittering var det Eskils som vaskade fram stekheta chanser.
I 63 minuten var Abdul Shahzad frispelad men målvakten kunde mirakulöst nog rädda till hörna. I den 73 minuten kom Hugo Lindahl sprintande och var ytterst nära att öka på ledningen.
Men i den 87 minuten skulle äntligen utdelningen komma. Henke Norrby och Christian Ljungberg var starka i straffområdet och Henke avslutade från nära håll. Men keepern räddade dock inte bättre än att bollen gick ut till Chrille Ljungberg som kallt satte 0-2.
På tilläggstiden hade även Mahdi Fatahi läge att palcera in bollen men fick den precis utanför stolpen.
- Vi var starka i båda straffområdena och det fällde avgörandet. Det är bara synd att vi inte får mer utdelning på de jättechanser vi kreerade, sa Izet.
Chrille Ljungberg såg ut att "gå på kryckor" när han blev utbytt i den 89 minuten. Hur är det med honom?
- Han åkte på en lårkaka i andra halvlek så vi får se hur allvarligt det är. Lucas Lindau fick känning av en baksida och gick ut mera för säkerhets skull. Annars var det inget annat som störde, förklarade Izet.
Nu väntar närmast en DM-match för herrarna. den spelas på onsdagen den 14 maj på Harlyckan med start klockan 19.
Text: Lasse Möller