Eskilsminne IF logo
Eskilsminne IF
Respekt – Kamratskap – Jämlikhet

Herr
Roar Hansen ny huvudtränare i Eskilsminne IF
2025-12-09 11:59, Herr

Han tillträder uppdraget i januari 2026 och kommer, utöver sitt ansvar som huvudtränare, även att ha ett tydligt ansvar i arbetet med truppbygget, spelarrekrytering och talangutveckling tillsammans med Martin Pringle.

 

André Petersson, klubbchef i Eskilsminne IF, om rekryteringen:
 
- Det är med stor glädje vi presenterar Roar Hansen som ny huvudtränare för Eskils herrseniorer. I rekryteringen har vi velat tillsätta en tränare som förenar stabilitet och långsiktighet med den drivkraft och erfarenhet som krävs för att utveckla vårt herrlag vidare. Roar är en engagerad och tydlig ledare som får både individer och lag att ta nästa steg. Hans ledarskap kommer att ge vårt arbete kraft och riktning, och tillsammans med staben ser vi fram emot den resa vi nu gör de kommande åren.


Eskilsminne IF hälsar Roar varmt välkommen till föreningen och ser fram emot att inleda arbetet tillsammans inför säsongen 2026.

Dam A
Tjejduo får lärlingskontrakt
2025-12-08 23:15, Dam A

I Eskilsminne IF:s satsning på att utveckla och stärka damsektionen får nu två unga talangfulla tjejer från F17-laget så kallade lärlingskontrakt inför 2026. Det är 15-åriga Inez Granqvist och 17-åriga Ebba Pettersson.

 

Dam A
Växjöspelare klar för Eskils
2025-12-05 17:45, Dam A

Eskilsminne IF kan nu presentera det tredje nyförvärvet inför säsongen 2026. Det är den 19-åriga anfallsspelaren Malena Forserud som närmast kommer från Allsvenska Växjö DFF.

Ungdomsledaravslutning!
2025-12-05 13:45

För två veckor sedan hade vi avslutning för våra fantastiska ungdomsledare!

 

Under kvällen bjöds det bland annat på en summering av året, en tävling och en film framtagen för våra ungdomsledare. Filmen visar, ur barnens och ungdomarnas perspektiv, den själ och tid som läggs ned 365 dagar om året och vad våra ledare betyder för dem. Har ni inte sett filmen än? Den finns på våra sociala medier, så ta en titt!

 

Stort tack till alla som var med och gjorde kvällen så fantastisk!

Eskilsgalan 2025
2025-12-04 21:19

I helgen arrangerades årets Eskilsgala för föreningens seniorlag.
Den traditionsenliga banketten bjöd i vanlig ordning på utmärkt stämning, tillbakablickar på oförglömliga minnen från säsongen som passerat och självklart välförtjänta utmärkelser av olika karaktär. 

Utmärkelser av fotbollsmässiga insatser på plan delades ut till: 


Årets Genombrott Dam – Elin Persson

Årets Genombrott Herr – Hugo Lindahl

Årets Målskytt Dam - Alma Bertilsson
 

Årets Målskytt Herr – Christian Ljungberg

Årets Spelare Dam – Louise Hayden

Årets Spelare Herr – Christian Ljungberg 

Dam A
Julia Nilsson får A-kontrakt
2025-12-03 14:20, Dam A

I hela sitt fotbollsliv har 20-åriga Julia Nilsson spelat i Eskilsminne IF. Först i flicklagen och senast i Akademilaget. Och 2025 blev säsongen som fick karriären att lyfta för Eskilsprodukten.

Nyheter från våra lag
HUVUDPARTNERS
PARTNERS