Text: Lasse Möller ▪️ Bild:
Ett av de mest missbrukade orden i dagens samhälle är epitet ”Hjälte”. Ribban för att bli kallad detta är i knähöjd. Men om vi ska nämna en person som är så närma denna utnämning han bara kan komma är det Filip ”Lunde” Lundeberg. Den 26-årige Eskilsminnefostrade mittfältaren har ett drygt år bakom sig där motgångarna staplades till en höjd där horisonten för en normal dödlig hade varit svår att skåda
I februari i fjol mötte Eskils Helsingborgslaget Hittarps IK på Harlyckans konstgräs i årets första träningsmatch och oturen var framme. ”Lunde” drabbades av en elakartad knäskada som har hållit honom borta från spel fram till Eskils bortamatch mot Olympic i måndags.
– Det visade sig att korsband, ledband och menisk skadats, berättar han.
En fruktansvärd smärta följdes av upplevelsen att antagligen inte kunna spela fotboll 2023 – en säsong som lovade mycket för ”Lunde”.
– Det läktes hyfsat efter operationen av korsbandet och jag hoppades kunna spela något under hösten men det var förstås för optimistiskt, förklarar han.
När försäsongsträningen drog igång i år kom ”Lunde” sakta men säkert allt närmare full träning. Men så var oturen framme igen.
– De fick ta en sena från min ena baksida för att bygga det nya ledbandet. Det visade sig att det försvagade muskulaturen i benet och jag åkte på en bristning i baksidan, berättar ”Lunde”.
Till slut hade hade han dock bekämpat alla de fysiska och psykiska hinder som denna allvarliga skada orsakat och mot Olympic fick han göra come back och spelade 15 minuter.
Hur kändes det att få vara med igen? Du hade ju oturen att missa fjolårets fantastiska säsong då laget blev fyra i serien.
– Även om man tillhör laget är det en otroligt stor skillnad på att vara med och bidra eller stå skadad bredvid. Men det var skönt att få komma tillbaka ut på planen nu, konstaterar ”Lunde”.
Du lär väl få matchas igång så sakta, har du en aning om när du klarar 90 minuter?
– Det tar nog tid. Jag kan inte göra det i dag, förklarar han.
– Jag måste även lägga band på mig själv så jag inte går för fullt in i alla dueller. Det gäller väl att jag utvecklar och använder mitt spelsinne istället för att bara smälla på i varje närkamp, skrattar ”Lunde”.
Vi gissar att du får en ny chans på lördag när Torslanda gästar?
– Jag hoppas det. Det har ju gått lite trögt en tid för laget nu men min känsla är att ingen vill vika ner sig utan vi satsar på seger mot Torslanda, säger han.
Att Filip Lundeberg är tillbaka i truppen betyder oerhört mycket. Han är en genuin Eskilskille och hans krigarhjärta är större vad någon kan begära. En kille som alltid ger hundra procent. Aldrig viker han ner sig, tar jobbet, löpningarna, duellerna och visar karaktär. Dessutom modig och inte minst otroligt rolig och kul att ha i ett omklädningsrum.
Vi håller tummarna för att ”Lunde” kommer att få vara skadefri och få vara med om att vända den nedåtgående trend Eskils visar upp just nu. Och det är nog inte helt fel att kalla honom hjälte efter att han rest sig efter en smäll de flesta blivit liggande efter.