Norrby kom till Harlyckan i hysterisk form efter segrar mot Jönköping och Ljungskile. Men det var Eskils som satte tonen.
Redan i 1 minuten skapade man hårt tryck mot gästernas mål med flera avslut som blockerades innan Casper Seger avslutade över mål.
I den 7 minuten avlossade Johan Albin ett skott som tvingades Norrbymålvakten till en jätteräddning.
Norrby stack emellan med ett lurigt skott i den 9 minuten som Hampus Pauli gjorde en vass räddning på innan det var dags för hemmaledning.
I den 21 minuten skapade Eskils ett vackert anfall med flera spelare som fyllde på och där Christian Ljungberg till slut hittade fram till Teddy Bermudez.
Denne kunde i kamp med en försvarare snyggt sätta 1-0 bakom en chanslös målvakt.
Norrby sköt ett lurigt skott på halvdistans som Hampus Pauli räddade till hörna.
I den 31 minuten etablerade Eskils ett massivt tryck mot Norrbys mål med ett par avslut som blockerades innan Josef Getachew skott parerades ut till hörna.
I den 44 min klev samme Josef in i straffområdet och gjordes ner. Helt utan åtgärd från domaren.
- Man sparkade på mina hälsenor bakifrån så jag föll bakåt. Jag visste inte att jag var inne straffområdet men visst, det borde varit straff, sa Josef efter matchen.
Norrby vände spelet direkt och skickade upp en långboll till Jamie Bichis som från offsideposition fick göra 1-1.
I den 57 minuten slarvades det i Eskilsförsvaret och en ny omställning gav 1-2 genom Max Andersson.
I den 62 minuten kunde sedan Teo Helge pricka in 1-3 på en skottlobb från 30 meter.
Eskils kastade dock inte in handduken här utan skruvade upp tempot ytterligare. I den 68 minuten kom också 2-3 sedan Christian Ljungberg slagit en hörna som Teddy Bermudez kunde pricka in och därmed göra sitt andra mål för dagen.
Eskils hade ytterligare möjligheter att kvittera där inhopparen Hampus Stoltz var oerhört nära när hans kanonskott från vänsterkanten gick via stolpe ribba och ut.
Eskils fick aldrig in en välförtjänt kvittering och matchen slutade i förlust. Trots detta svarade laget för en gedigen insats där man definitivt förtjänade minst en poäng.
Tränare Anders Schönberg var rena åskmolnet efter matchen:
- Det går inte att undvika att nämna domarinsatsen i dag. Nivån och inte minst attityden mot oss var inte godkänd, sa han.
- Vi jag tycker ändå att vi gjorde en så pass bra prestation mot seriens just nu bästa lag att vi var förtjänta av minst oavgjort, konstaterade Anders.
- I dag kom vi in betydligt oftare i motståndarnas box än tidigare och det var positivt. Tyvärr förlorar vi matchen på grund av att vi slarvar med våra egna grejor.
Han fortsätter:
- Det känns som de farligheter Norrby skapar i första halvlek kom efter våra misstag. Med tanke på våra chanser kunde vi faktiskt avgjort matchen före paus, säger Anders.
Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative