Andra halvan av säsongen blev en remarkabel förändring. Från nedflyttningsplats till säker mark och nytt kontrakt i Ettan.
Om man bara räknar höstens tabell blev Eskils femma med 1,5 poäng i snitt per match.
- Hösten blev superrolig och det är en anledning till att jag blir kvar. Killarna gjorde tillsammans med resten av teamet en fantastisk resa, säger Linus.
- En annan anledning är att Eskils knutit till sig Roar Hansen som huvudtränare. Han har massor av meriter men fortfarande hungern kvar att göra resultat, tillägger han.
Sedan finns det en tredje komponent i bilden och den är inte minst viktig.
- Jag brinner för Eskilsminne IF. Även om det inte är min moderförening känns det som det är ”min klubb” nu, poängterar Linus.
- Jag ser fram emot den seriösa satsning som görs nu med förändringar i klubben, säger han.
Sportchef Martin Pringle är glad över att få behålla Linus i organisationen.
- Det betyder kontinuiteten. Linus har ju tidigare varit i klubben i olika roller och det var kul att han kom tillbaka, säger Martin.
- Det är inte lätt att hitta bra människor till viktiga positioner . Människor som har bra kunskaper och vet vad det handlar om. Allt detta finns i Linus, berömmer han.
Naturligtvis önskar vi Linus stort lycka till de kommande två säsongerna liksom resten av truppen förstås.
Text och bild: Lasse Möller