- Det har varit en process med samtal med spelarna och med HIF innan vi kom fram till denna lösning. Spelarna går på permanenta lån vilket betyder vi disponerar dem helt i höst, säger Roar.
- När fönstret öppnas så tittar man på bästa tänkbara lösningar och finns de redan i samma stad är det jättebra. Jag tror duon haft andra erbjudanden men de har klart visat att de vill till Eskils, förklarar han.
Roar ser också detta samarbete som viktig för fotbollen i framtiden.
- Vi är två klubbar i samma stad. Det finns alla anledningar i världen att ha bra relationer. Det gäller inte bara fotbollens framtid i Helsingborg utan hela Nordvästskåne, poängterar Roar.
Om du tittar på de båda spelare som nu ansluter till
Eskils vad ser du i dem?
- Om vi börjar med William så är han en ung gentleman som redan spelat mycket fotboll på elitnivå. Han kan spela både mitt- och ytterback, förklarar Roar.
- William är på väg in i sin bästa period som fotbollsspelare. Han är mycket utvecklingsbar och det ska bli spännande att få jobba med honom, betonar Roar.
Vad finns att säga om Casper Ljung?
- Casper har en mycket stor potential. En smart poängspelare som rör sig mellan linjerna och kan bli mycket värdefull för oss.
Roar fortsätter:
- Lånen av William och Casper och det faktum att vi får tillbaka långtidsskadade Christian Ljungberg när höstsäsongen drar igång betyder att konkurrensen skärps rejält. Vi är en annan trupp nu.
- Nu krävs det att man får kliva fram och prestera inte bara för att ta plats i startelvan utan även i truppen, poängterar Roar.
Har du stängt boken för detta fönster nu eller kan det komma mera?
- Fotbollen är ett levande väsen. Så fort fönstret öppnats lever det tills det stängs i slutet på augusti. Jag kommer inte att ligga på lika hårt som hittills men man ska aldrig säga aldrig. Om det dyker upp upp något så kan det hända. Vi vet ju inte heller om någon spelare lämnar i sommar, säger Roar.
Text och bild: Lasse Möller