- Det är en tävlingsmatch och jag vill att vi ska vinna och spela bra. Sedan är det väl i ärlighetens namn så att vårt fokus ligger på seriespelet och uppstarten som står för dörren, säger tränare Roar Hansen.
Roar skickar samtidigt en passning till de som står för regelverket inom den nationella fotbollen.
- I Allsvenskan och Superettan får man ha 20 man i truppen medan vi i Ettan bara får ha 18. Varför fattar jag inte. Nu i DM ska vi dessutom bara ha 16 man i truppen, konstaterar han.
- Jag kommer köra ett träningspass med de spelare som inte blir uttagna till DM-matchen. Detta gör jag innan matchen. Fördelen är att vi har en träningsmatch på lördagen vilket gör att alla spelare får spela denna vecka, poängterar Roar.
Till onsdagen har Roar chans att ta ut tre spelare som anslutit till Gulblått i sommar. Max Eriksson från Hässleholms IF och de båda HIF-lånen William Westerlund och Casper Ljung.
Dessutom kan William Nilsson som återvände efter fyra år i USA spela. Han fick 15 minuter mot Kristianstad i sin comeback.
- Christian Ljungberg är tillbaka efter sin nyckelbensskada men har nog ett par veckor till innan han är riktigt klar för spel, säger Roar.
- Glädjande är att vi ökat ut truppen under uppehållet. Inte bara numerärt utan även gjort en ökning av kvaliteten. Sedan blir det en tuff fysvecka för killarna men nu närmar sig höstpremiären och då ska vi vara beredda, slutar han.
Text och bild: Lasse Möller