- Ja jag har svårt att tänka mig en tuffare uppgift att möta suveräna serieledaren borta . Ett TFF som ännu inte vet hur det känns att förlora, säger Roar.
- Detta är den största utmaningen hittills i serien men vi ska se det som en positiv uppgift. Vi har mött TFF två gånger i år. 1-1 i genrepet och sedan förlust hemma med 2-3. Ingen hade kunnat tycka det var orättvist om vi tagit en poäng i seriematchen, menar han.
Eskils saknar några spelare i söndagens match men det är inget Roar hänger upp sig på.
- Man ställer alltid upp med bästa laget. Skador ingår i spelet. Vi har just nu 21 spelare i truppen så det är inga problem att åka ner med fullt lag.
Även det tillkommit en handfull spelare under sommaren är faktiskt truppen en man kort jämfört med i våras.
- Lucas Lindau, Teo Wanneryr och Fabian Velander har lämnat. Dessutom är David Carlsson, Jetmir Koci och Sebastian Svensson utlånade i höst, noterar Roar.
Med tanke på detta har du fortfarande ögonen öppna för lämpliga förstärkningar?
- Jag har alltid ögonen öppna, säger en leende Roar.
Och det känns onekligen tryggt.
Text och bild: Lasse Möller