ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Herr A

Filip Lundebergs sikte är att ta en ordinarie A-lagsplats!

2018-06-02 10:30
Först och främst en ordinarie plats i Eskilsminne IF:s startelva sedan gärna en chans att spela så högt det går! 20-årige Filip Lundeberg har målen satta när det gäller fotbollsbiten. Civilt har han ännu inte riktigt klar över vad han vill göra. Men ännu återstår det 2,5 år av utbildningen så än finns det tid att fundera.
Filip är ur-Eskilare. Han startade sin fotbollskarriär som 4–5-åring i klubben och har varit trogen den sedan dess. Under ungdomsåren har han ofta varit lagkapten och lite av en ledare. Kanske inte helt oväntat för en kille som trivs allra bäst som innermittfältare och med att styra spelet.

 

- Fast jag spelar gärna högeryttermittfältare också. Det går faktiskt riktigt bra på den positionen, säger han.

 

Förra sommaren lyftes Filip upp i A-truppen och har sedan dess jobbat på hårt för att vara beredd när chansen kommer. I år har det blivit två framträdande i tävlingssammanhang. Båda gångerna har Eskils vunnit matchen.

 

- Ja jag är väl en segermaskin. Ska vara inne om det garanterat ska bli vinst, skrattar han.

 

I serien blev det inhopp i segermatchen hemma mot Karlskrona medan han fick spela hela cupmatchen borta mot Halmia i veckan.

 

- Det var skönt att få spela 90 minuter. En hel match ger massor. Ännu roligare var det förstås att jag fick assistera Jesper Lundborg till vårt segermål. Det är viktigt att få speltid också om man vill utvecklas. Jag spelar förstås i B-laget också men det är ju i A-laget man vill vara. Får jag chansen i dag mot Tvååker kan jag garantera att jag är beredd att gå in och göra mitt bästa, säger Filip.

 

- Det känns bättre och bättre tycker jag. Jag känner att jag går framåt i utvecklingen. Och mycket beror förstås på att vi har jättebra träning och är en väl fungerande grupp, tillägger han.

 

Som innermittfältare krävs det förstås en del egenskaper för att man ska lyckas. Frågan är vilka Filip tycker att han besitter.

 

- Två saker tror jag. Jag är lugn och så har jag en bra blick för spelet, funderar han.

 

Utanför fotbollen - som ju förstås tar en hel del tid - håller Filip på att läsa vid Ekonomihögskolan i Lund.

 

- Jag har gjort en termin nu och det återstår 2,5. Exakt vad jag vill syssla med vet jag ännu inte. Men det kommer förstås att bli något som har med ekonomi att göra, berättar han.

 

- Eftersom jag läser på högskolan blir det krävande emellanåt. Men klubben är enormt förstående och stöttande. Tränare Martin Pringle vet att jag har det tufft ibland så det är aldrig något gnällande om jag missar någon träning eller är trött och slutkörd, berömmer Filip.

 

Bredvid skola och fotboll finns det inte mycket tid över. Den som finns använder Filip i första hand att till att umgås med sina vänner.

 

I eftermiddag klockan 14 startar matchen mot Tvååker. Kanske får vi se om Filip kommer in eller rent av spelar från start. För som han själv säger - en Filip Lundeberg på plan har hittills alltid inneburit seger denna säsong!

 

Text: Lasse Möller


Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse