Skövde jagar revansch på Harlyckan
Tidigare i våras vann Eskils bortamatchen mot Skövde med 2-0. Det är ett revanschsuget gäng som sätter sig i bussen och åker ner i morgon lördag lovar tränaren Charbel Abraham.
- Ja i förra matchen levererade vi inte så som vi hade sagt vi skulle göra. Vi skänkte bort 0-1 och sedan när vi tryckte på kunde Eskilsminne göra 0-2 strax före paus, minns han.
Säsongen har har varit tuff inledningsvis för Skövde AIK som spelar med ett ungt ganska orutinerat lag. Men mot slutet har spelet suttit allt bättre kan Charbel Abraham konstatera.
- Ja med facit i hand har de sista fyra omgångarna varit en klar uppryckning. Två segrar, en oavgjord och en förlust är godkänt. Det känns att spelet börjar sitta allt bättre, tycker han.
- Att spela oavgjort och vinna i dubbelmötet mot Åtvidaberg var oerhört betydelsefullt. Segern mot Tvååker också en klar plusfaktor. Mot Torn gjorde vi en dålig första halvlek inledningsvis men kunde sedan kvittera. När vi låg närmast ett ledningsmål kontrade de in 2-1 och vann, förklarar Charbel Abraham.
Mot Eskils saknar Skövde förra veckans segermålskytt Rasmus Örqvist.
- Han har fått tre gula kort och är avstängd. Dessutom har vi två långtidsskadade borta. Annars är det ordinarie trupp, berättar Charbel Abraham.
- Vi åker ner för att ta revansch från i våras. Vi möter ett lag som har förlorat en del och inte spelat bra på slutet. Men samtidigt krävs det att vi gör vårt jobb om vi ska åka hem med tre poäng, slutar Charbel Abraham.
Text: Lasse Möller






















































