Samuel Aziz om Eskilsflytten
Som fostrad i Högaborgs BK känner 27-årige Samuel Aziz väl till Eskilsminne IF. Men det var sju år sedan Samuel var i Högaborg senast och han erkänner att Eskils är en annorlunda klubb idag än senast han hade kontakt med gul-blått.
- Då var Eskils en klubb som kämpade lite längre ner i seriesystemet men nu talar vi om en förening som är på väg någonstans och det är definitivt uppåt i seriesystemet mot Superettan, säger Samuel.
- Under de år jag spelat på annat håll i Sverige har jag dock förstått att Eskils tagit stora kliv. Det har alltid varit en förening med stor stabilitet och med ansvarsfullt arbete med ungdomar och seniorer, pojkar och flickor. Men nu vill klubben uppåt och för mig känns det helt rätt att skriva på ett kontrakt med Eskils, poängterar Samuel.
På torsdagskvällen kunde Samuel göra sin första träning som Eskilsspelare. Men han har funnits med på träningarna några gånger och intrycken har imponerat.
- Det är för det första en fantastisk stämning i laget. Alla är välkomnande och sympatiska. Sedan har klubben ett otroligt starkt tränarteam och en organisation som imponerar, förklarar Samuel.
Efter några otursförföljda år med skador som hämmat utvecklingen och spelet i Allsvenskan och Superettan är Samuel äntligen skadefri.
- Ja och detta i kombination med att vi ville hem till Nordvästskåne igen gjorde att vi hamnade i Helsingborg. Sedan gällde det att hitta en bra klubb och det var ju inga svårigheter, skrattar Samuel.
- Det känns att siktet är inställt på att bli ännu bättre och jag lovar att göra vad jag kan. Det gäller att vara ödmjuk och jobba stenhårt och detta kan tillsammans med den disciplin jag vet jag har och med min kapacitet så hoppas jag så klart kunna bidra till Eskils framgångar, säger han.
I Eskils kommer Samuel att försöka bilda anfallspar med en gammal vän och lagkompis.
- Ja jag och Emil Åberg har spelat många matcher tillsammans i HIF. Men vi ska inte glömma att det finns en stor anfallstalang i klubben i form av Oliver Åkerman. Han är riktigt bra, berömmer Samuel.
Det bubblar av entusiasm och glädje när man talar med Samuel. Det finns ingen som behöver tveka på vad den killen har för målsättning både för sig själv och för Eskils.
Och naturligtvis hälsar vi alla honom hjärtligt välkommen och ser fram emot att se honom i den gul-blåa matchdressen.
Text och bild: Lasse Möller






















































