ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Herr A

Delad pott i Skånederbyt mot Torn

2019-09-21 20:00
Eskilsminne IF kom till spel stärkta av den stabila hemmasegern mot Assyriska i den senaste omgången. Derbymatcherna mot Torns IF brukar dock vara väldigt tighta och tuffa, och denna drabbning blev inget undantag. Matchen slutade med ett rättvist kryss sedan Torn kvitterat Eskils ledning sent i den andra halvleken.

Torns IF stod precis som Eskilsminne IF för en imponerande fjolårssäsong som nykomlingar i Division 1 Södra när man slutade på en femteplats. Denna säsong har man fortsatt på den inslagna vägen och vilade inför dagens match på en sjundeplats i mittens rike. Segern senast mot Åtvidaberg innebar dock slutet på en negativ trend för Stångbylaget, då de innan dess hade hela fem segerlösa matcher i rad.


Matchen började i ett högt tempo och kanske var det något högt för båda lagen då första halvlek präglades av många felpass. Båda lagen hade flera chanser att ta ledningen men 0-0 skulle stå sig halvleken ut i en mycket jämn match där det var svårt att förutspå en vinnare.


Den andra halvleken öppnade upp sig något och det var Eskilsminne som tog tag i taktpinnen genom att föra matchen. Eskils skapade flera heta chanser, samtidigt som Torn stack upp i giftiga kontringar. Halvvägs in i den andra halvleken hade dock Torn tagit över och Eskils fick jaga. Därför kom inhoppande Isak Peterssons drömmål fram till 0-1 något överraskande i den 81:e minuten. Ett mål som säkerligen kommer röstas fram till veckans mål av Ettanplay, då Isak stod för en stark prestation när han bröt in från vänsterkanten och skruvade ett hårt skott i det bortre krysset.


Eskilsminne såg ut att gå mot tre nya poäng, men Torn ville annat. När Eskils hade flyttat upp mycket folk på en hörna i den 84:e matchminuten kunde Torn ställa om snabbt. Bollen kom ut på Torns högerkant varifrån de slog ett långt inlägg till en fristående Ludvig Bergman som kunde placera in 1-1. Värt att notera är att Eskils 30 sekunder tidigare hade haft en stor chans att utöka sin ledning, men målvakten räddade ut till hörna. 


Båda lagen gick för segern och vi fick se flera heta lägen för både Torn och Eskils i slutet. Eskilsminne fick också ett bortdömt mål några minuter innan slutsignalen, då Noah Christoffersson blev något tveksamt avblåst för ruff innan han spelat fram Noel Mbo som satt bollen i mål. Krysset kändes dock rättvist även om det var två besvikna lag som lämnade planen när domaren blåst av.


Nästa helg väntar ny bortmatch då bussen kör nordöst för match mot Oskarshamns AIK. Vi hoppas på bortaseger då istället!


Startelva:

Emil Åberg (ut 68) – Noah Christoffersson

Alex Simovski (ut 77) – Filip Lundeberg – Pasi Prudence – Jesper Larsson (ut 68)

Jonatan Persson – Jonatan Olsson – Carl Thulin – Mathias Unkuri

Pontus Löfvenmark

 

Avbytare:

Filip Bodenäs

Philip Petersson

Niklas Jönsson 

Isak Petersson (in 68)

Jesper Lundborg (in 77)

Noel Mbo (in 68)


Bild: Bildburken.se

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse