ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Herr A

Alexander Engholm missar hela säsongen

2020-03-01 12:48
Tyvärr visade det sig att den skada Alexander Engholm drabbades av i samband med Svenska cupenmatchen mot Östersunds FK var så illa som det först befarades. Det var i 60 minuten som Alexander efter en tackling där smällen tog över vaden föll vid långsidan och vred sig i smärtor innan han bars ut på bår.
- Jag har fått besked om att det är det främste korsbandet som är av och dessutom har menisken fått en skada, berättar Eskilsminne IF:s sportchef Kalle Olsson.

- Detta är en skada som innebär att Alexander med största sannolikhet är borta mellan åtta och tolv månader från fotbollen. Vi lider med Alexander och hoppas att läkeprocessen utfaller på bästa möjliga sätt, tillägger han.

Alexander Engholm kom från Ängelholms FF och var tänkt som en spelare på det centrala mittfältet. Han inledde med att visa strålande takter i ett antal träningsmatcher innan skadan kom i den första tävlingsmatch han var klar att spela för Eskilsminne IF.

Text: Lasse Möller
Bild: Bildburken.se

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse