På söndag tar Eskilsminne IF emot nykomlingen Motala AIF hemma på Harlyckan. För målvakten Pontus Löfvenmark gäller snabb revansch för nederlaget mot Lunds BK borta i veckan. Pontus är inne på sin sjätte säsong i Eskils. Han kom som 16-åring från HIF och som 19-åring gjorde han sin första säsong i A-laget. De första stegen på en fotbollsplan tog han dock i Rydebäck.
Pontus har stått samtliga matcher i serien hittills och han tycker trots den senaste förlusten att det fungerat ganska bra.
- Senast gick väl inget som det skulle och det får man kanske acceptera när det är tätt mellan matcherna. Men annars så tycker jag att försvarsspelet fungerat riktigt bra. Motståndarna har inte skapat speciellt många chanser på oss trots att vi fått möblera om en hel del i backlinjen på grund av skador och sjukdomar, säger Pontus.
- Mot Lunds BK så var det två straffar och det är oftast inte mycket att göra något åt. När Emil Åberg kvitterade strax före paus kändes det dock som att vi var på gång. Jag fick en bra känsla där. Men så kom deras 2-1 direkt, förklarar han.
De senaste säsongerna har skador och sjukdom spelat Pontus en del spratt. Han har missat ett antal matcher men i år verkar han slippa dessa problem.
- Jag ska nog inte ropa hej ännu det är bara i början på säsongen. Emellanåt känns kroppen som hos en gammal gubbe men peppar peppar ännu så länge fungerar det bra, berättar han.
Det går inte att ta fel på att Pontus trivs i Eskils. Det finns ett antal plusfaktorer som han pekar på.
- För det första är vi ett gott gäng. Det känns som det är väldigt lätt att komma in och trivas i gruppen. Vi har kul ihop och det är viktigt, tycker Pontus.
- Sedan har vi fått Daniel Andersson som målvaktstränare och det är inspirerande. Han är oerhört kunnig och jag har lärt mig mycket av honom, berömmer han.
Sist men inte minst pekar Pontus på konkurrensen om målvaktsposten.
- Adam Larsson, som kom från Hässleholms IF, är en jättebra målvakt som flåsar en i nacken. Jag har alltid tyckt om konkurrens och dessutom är Adam jäkligt trevlig, säger Pontus.
Vad säger du då om Motala AIF? Har du koll på motståndet?
- Inte så här precis men jag utgår från att tränare Mattias Lindström går igenom hur Motala spelar med oss på lördagsträningen, säger Pontus.
Text: Lasse Möller
Bild: Bildburken.se