Efter en period med strul med en fotskada var Josef Getachew tillbaka i Eskilsminne IF:s startelva i senaste matchen. Tillsammans med Zemri Callaku bildade han innermittfält i segermatchen mot Varbergs GIF och Josef har en go känsla i kroppen när han nu är skadefri. Josef hyllar årets upplaga av Eskils där konditionen och spelarnas trygghet i sina roller spelar avgörande roll menar han.
- Jag missade två-tre matcher helt på grund av en irriterande fotskada. Mot Höganäs BK fick jag hoppa in och senast var det startelvan. Det kändes riktigt bra tycker jag. Matchens inledande 30 minuter var väldigt fysiska men sedan ebbade det ut, säger Josef.
- Vi visade åter att över 90 minuter är vi laget som har bäst kondition. Motståndarna brukar ta slut när vi orkar fullfölja vår spelidé, förklarar han.
Bredden och konkurrensen i Eskils innebär att det kan vara tufft att slå sig in i startelvan.
- Det imponerande är att vi har en organisation där alla spelare är trygga i sina roller och kan gå in som avbytare när som helst utan att det påverkar spelet. Normalt brukar det ta lite tid innan avbytare kommer in i matcherna och energin faller. Så är det inte hos oss. När vi byter behåller vi energin och tempot, berömmer Josef.
Lördagens motståndare Sävedalen var en hårdtuggad motståndare under förra säsongen.
- Ja vi fick oavgjort hemma och förlorade borta. Nu tycker jag det är dags för revansch. Vi spelar hemma och där ska vi vara det bättre laget, menar han.
- Men Sävedalen är ett spelande lag och ett bra lag. Det kommer bli en riktigt tuff match, tror Josef.
Text: Lasse Möller
Foto: Bildburken.se