I seriepremiären på Valhallas könsgräs i Göteborg besegrade Eskilsminne IF hemmalaget Örgryte IS med klara 3-0. På lördagen kommer Göteborgslaget till Västergård för att försöka få revansch. Eskils huvudtränare André ”AP” Petersson har förberett sina spelare för en tuff match när höstsäsongen startar. Han är samtidigt glad över att ha samtliga spelare tillgängliga förutom de båda långtidsskadade Emma Widesjö och Lovisa Ohlander.
- Ja det är roligt att Matilda Eriksson är tillbaka efter sitt långa skadeuppehåll. Hon får börja på bänken. Där börjar även Isabel Aguilar som vi har glädjen att fortfarande ha kvar i truppen en liten tid innan hon strax beger sig till Italien för proffsspel i Futsal, säger ”AP”.
- Det ska bli skönt att komma igång med seriespelet igen. Jag tycker vi gjorde en bra vår givet förutsättningarna. Målsättningen är att försöka bli kvar på den övre halvan. Att rubba suveräna serieledarna Malmö FF går förstås inte det inser alla men vi vill placera oss inte så långt bakom, poängterar han.
Hur ser du på lördagens motstånd?
- ÖIS har kommit igen bra efter en trevande start. Det är ett bra lag men jag hoppas att vi kanske kan ha lite fördel av att vi spelar på gräs denna gång, betonar ”AP”.
Årets Division 1 har visat att den både är betydligt starkare och även jämnare än i fjol. Det går inte att räkna in några givna poäng. Lördagens match kommer att bli en tuff historia så vi hoppas att så många som möjligt sluter upp på Västergård och hejar fram de gul-blå. När nu svensk damfotboll har vind i seglen ska vi väl visa det även i Helsingborg?
Text: Lasse Möller
Bild: Bildburken.se