- Alla vet hur mycket Eskils betyder för mig och det känns bra att komma tillbaka hit när klubben nu gör en uttalad satsning mot eliten. Jag har haft en dialog under lång tid med Adde (Sportchef Adrian Andersson) om Eskils syn på den kommande säsongen och det känns väldigt spännande, säger Nova.
Nova kom som 11-åring till Eskils och spelade här hela vägen upp till A-laget.
- Jag lämnade som 18-åring för spel i Elitettanlaget Borgeby, berättar hon.
I Borgeby utsågs hon till ”Årets genombrott” i Elitettan och tog därefter steget över till Allsvenska Vittsjö GIK där hon spelade i en säsong innan en flytt vidare till en Allsvensk konkurrent.
-I år har jag spelat i IFK Kalmar men klubben drabbades av stora ekonomiska problem och vi fick avsluta säsongen med endast hälften av A-lagspelarna kvar, förklarar Nova.
- Nu känns det bra att komma tillbaka till Eskils och få en chans att vara med på en resa upp i Elitettan. Det har alltid varit min dröm att få spela elitfotboll med Eskils, betonar hon.
För Nova finns fortfarande drömmen kvar om Allsvenskt spel.
- Jag tror jag behöver tryggheten och tiden här i Eskils nu för att bygga upp självförtroende i en mer offensiv roll. Målet är inställt på att ta sig tillbaka till Allsvenskan igen i framtiden. Jag har precis flyttat tillbaka till stan och hoppas kunna fortsätta jobba på förskola som jag gjort nu under tiden i Kalmar, berättar hon.
Eskils hälsar Nova hjärtligt välkommen tillbaka och vi ser fram emot hennes och lagets säsong 2024.
Text: Lasse Möller