Liksom Matilda Andersson var Ellen utlånad till Eskils några matcher i höst och det gjorde att hon hade en uppfattning om vilken klubb hon skulle komma till.
- Det kommer att bli en spännande säsong, säger Ellen som föredrar att spela offensiv mittfältare eller ytterforward.
- Eskils har visat att man vill göra en satsning både på och utanför planen. En meriterad ny tränare i Pierre Persson som har gjort fina resultat. Jag känner att jag kan utvecklas ytterligare här och vet att det finns höga krav vilket är en perfekt utmaning, betonar Ellen.
21-åriga Ellen startade sin fotbollsbana hemma i Veberöd innan hon gick via Södra Sandby till LB07. Efter det blev det Rosengård och sedan collegevistelse i USA innan hon hamnade i Trelleborgs FF och var med om klubbens resa till Allsvenskan.
I år var Ellen liksom Matilda med om att som nykomling kliva rakt igenom Elitettan och upp i Allsvenskan med TFF.
Ellen är liksom Matilda Andersson en spelare som trots sin unga ålder kommer med rutin från elitfotbollen och blir en intressant pusselbit i det lagbygge som just nu växer fram.
Vi hälsar Ellen hjärtligt välkommen till Eskils och ser fram emot en säsong där hon är med och tar nästa kliv med gul-blått.
Text och bild: Lasse Möller