Det tas ett nytt grepp i Eskilsminne IF:s damlag denna säsong. Efter att man haft traditionen med en lagkapten, i många år Julia Nyberg Spets, ändrar tränare Pierre Persson på förutsättningarna. Nu blir det två ordinarie lagkaptener och en assisterande.
Bakom det nya greppet finns en alldeles speciell tanke från Pierres sida.
– Jag vill sprida ansvaret för kommunikationen ute på planen. Vi är alldeles för tysta. I ett lag med många ledargestalter måste fler ta ansvar för att bidra. Att Julia ska var den som ensam jagar på, pushar och håller igång snacket är inte rättvist, tycker han.
– Nu kommer Johanna Olsson in som ordinarie lagkapten tillsammans med Julia. Dessutom blir Hanna Johansson assisterande, säger han.
Två saker har inte riktigt fungerat under försäsongen. Dels kommunikationen och snacket ute på plan, dels det fysiska spelet.
– Julia är en rutinerad kapten och Johanna har visat att hon tar ansvar. Dessutom är Hanna van vid att driva på från sin mittbacksposition, betonar Pierre.
– Nu hoppas jag detta blir en signal till att fler spelare bidrar i snacket på plan, förklarar han.
När det gäller det fysiska spelet håller Pierre med.
– Det är viktigt att vinna dueller och närkamper. Det sänder enormt positiva signaler när vi vinner bollen och kan avancera. Det ger självförtroende i gruppen. Ska vi ha mycket bollinnehav måste vi erövra bollen, poängterar han.
Text och bild: Lasse Möller