- Det kommer att bli en mycket tuff match mot ett Halmia som är betydligt bättre än den placering man har i tabellen, säger Iztok.
- De har spelat mycket bättre än som det ser ut och jag vet att det är ett revanschsuget lag som kommer till avspark klockan 13, förklarar han.
Inför matchen finns det ytterligare en punkt Iztok trycker på. Något som är oerhört viktigt efter den sju matcher långa segersviten Eskils har.
- Jag vill se att tjejerna är konsekventa och fullföljer den inställning vi haft nu. Att man inte slappnar av nu och tror att det löser sig själv, betonar Iztok.
- Men det känns bra i truppen. Vi hade en måndagsträning som var härlig - fylld med glädje och energi, berättar han.
Inför matchen återkommer Julia Hammons som saknades senast på grund av sjukdom. I övrigt är det samma trupp.
- Glädjande är att Ellen Roslunds ryggbesvär gett med sig och hon är på väg in i träning. Matilda Andersson är redan med på de flesta av övningarna, säger Iztok.
- Samma gäller för Tilde Olsson. Detta är fantastiskt roligt. Dels innebär det att vi förhoppningsvis för tre ”nyförvärv” klara till hösten. Samtidigt höjer det ju träningskvaliteten och gör resten av truppen bättre, konstaterar han.
Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative