ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Dam A

Iztok vill inte se någon underskattning

2026-04-24 14:32

På lördagen klockan 13 möter Eskilsminne IF nykomlingen Skepplanda BTK borta. Eskilstränaren Iztok Pristovnik trycker hårt på vikten av fokus på uppgiften och att inte underskatta ett motstånd som haft det tufft i starten.

- När man vinner med 6-0 som vi gjorde senast smyger sig lätt en farlig känsla av underskattning in. Det är oerhört viktigt att spelarna inte inbillar sig att detta kommer lösa sig av sig själv, säger Iztok.

Vad vill du se i denna match?

- Att vi fortsätter med det spel och den inställning vi hade mot Varbergs BoIS. Att vi kör på från början och inte tror att motståndaren är ofarlig. Skepplanda är nya i serien och det tar tid att komma in i Division 1-tempot men de är på gång nu, betonar han.

- Mot Varberg fullföljde vi matchen. Jag vill se samma sak här. Det handlar om att varje spelare måste göra det vi är bra på, förklarar han.

Iztok utvecklar:

- Vi har i år en avbytarbänk som är mycket stark. Om man vill behålla sin startplats gäller det att prestera. Det finns gott om tjejer som knackar på porten och vill starta.

Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse