Frågan är förstås hur Annika acklimatiserat sig till en helt ny miljö?
- Det börjar ta sig i vardagen nu. Jag har fått ett jobb vilket gör att dagarna blir roligare än att bara vänta på att träningen ska börja, säger hon.
- Man träffar andra människor och en stor fördel är att min lagkamrat Julia Fransson också jobbar där, förklarar Annika.
Du har ännu inte fått spela någon seriematch men det har blivit tre tävlingsmatcher i de andra turneringarna.
- Ja och eftersom vi är kvar i både DM och Svenska Cupen så bör det vara en god möjlighet att få visa upp sig. Jag gissar att motståndet blir tuffare för varje omgång nu, menar hon.
Annika har ett bra facit i sina tre matcher. Inga insläppta mål och en grym straffräddning i DM mot HIF.
Hur trivs du i Eskils som klubb?
- Det har varit ett väldigt trevligt bemötande från både lagkamrater och övriga i klubben. Det verkar kanske konstigt men på något sätt känner jag mig hemma nu, betonar Annika.
Du hyr ditt boende hos Thomas Kozma med familj. Eskils tidigare målvaktstränare som nu är i Landskrona BoIS. Hur fungerar det?
- Jättebra, kul att ha någon att prata fotboll med när jag är ledig, säger hon.
Slutligen så får vi konstatera att konkurrensen i Eskils om målvaktsplatsen är hård. Hur ser du på det?
- Det enda sätt man kan utvecklas och bli bättre på är i hård konkurrens. Så jag gillar den utmaningen helt klart, poängterar hon.
Text: Lasse Möller