Eskils vände och vann mot Varbergs BoIS
Eskilsminne IF:s damer fick kämpa hårt för segern när man på söndagen gästa Varbergs BoIS. Matchen slutade 2-3 (2-1) sedan Eskilskeepern Matilda Waldt räddat en straff tidigt i matchen.
Det var Eskils som öppnade målkontot när Ellen Roslund redan i den 5 minuten spelade Ebba ”Järven” Järvensivu fri med en djupledsboll.
Ebba tackade för passningen och lobbade in 0-1.
Strax efter ledningsmålet fick Varberg en straff som Matilda Waldt gjorde en stark räddning på.
Varberg kunde dock kvittera till 1-1 i den 19 minuten genom Samantha Jägnert. Man fyllde på med 2-1 i den 32 minuten genom Selma Östh.
- Vi snackade ihop oss i paus och gick ut och gjorde en bra öppning på andra halvlek. Kvitteringen kom också i den 52 minuten då Ellen Roslund gjorde 2-2 på Julia Nilssons hörna, sa tränare Iztok Pristovnik.
I den 63 minuten kunde så Eskils vända underläget till seger då Ebba ”Järven” Järvensivu ännu en gång sprang sig fri på en djupledsboll och slog in 2-3.
Slutet på matchen blev ett rejält drama för Eskils del.
- Ja de pressade på hårt och skickade in många bollar i straffområdet. Men tjejerna klev fram och visade samma härliga inställning i försvarsspelet som mot Rosengård i cupen, berömmer Iztok.
- Alla krigade och Matilda Waldt gjorde en bra match, tillägger han.
Iztok fortsätter:
- Jag vill också nämna 17-åriga Ingeborg Fritzheimer som spelade från start på innermittfältet och får betyget med beröm godkänt.
En viktig seger för Eskils som kunde studsa tillbaka efter smällen mot Halmstads BK senast och besegra Varbergs BoIS för tredje gången denna säsong.
Text: Lasse Möller
bild: JO Creative






















































