Eskils damer tog en övertygande seger mot Bromölla med 5-2. Linnea Rundqvist öppnade målskyttet redan efter tre minuter. Övriga målskyttar blev Josefin Norberg, Julia Nyberg Spets, Jasmine Hansen och Lana Ademi. Vi fick en liten pratstund med tränaren Ashkan Esfandi efter matchen;
Grattis till vinsten! Två raka segrar i säsongsupptakten. Hur nöjd är du?
- Tack! Jag är väldigt nöjd med våra vinster. Framförallt på hur vi klarar av att hantera matcherna. Vi visste på förhand att Färjestaden på bortaplan i en premiären skulle bli svårt, det blev inte lättare med snö och delvis storm.
Vi har gett oss själva bra förutsättningar att fortsätta jobba vidare för att nå våra målsättningar som vi satt i truppen.
Ta oss igenom matchen lite kort. Vad blev avgörande moment för segern?
- Matchen mot Bromölla har vi kontroll på hela från start till slut. Vi har en stark tro på vårt arbetssätt. Tidigt gör vi 2-0. Lite ologiskt kommer 2-1 under en period där vi är bra och skapar mycket.
Vi jobbar vidare i andra och sätter fart direkt. 3-1 kommer. 3-2 kort därpå. Efter deras mål tar vi tag i takt pinnen igen och avslutar sista 20 min med mycket anfall och avslut. Det resulterar i en klar 5-2 vinst
Fem olika målskyttar i matchen. Det känns som många spelare är heta?
Vi har en väldigt bra trupp där många är med och tävlar om en plats i matchtruppen. Det visar sig i matchen mot Bromölla där vi har fem olika målskyttar.
Någon lagdel eller speciell spelare du vill framhålla?
-Hela truppen lägger ner ett hårt jobb varje dag i vår vardag tillsammans. Vi har bra träningar med mycket energi från alla.
I nästa omgång möter ni Lörby. Kommer vi får se några nya grepp i den?
- Vi är spellediga nästa omgång för att ett lag har dragit sig ur. Så vår nästa match blir borta mot Lörby som du säger, den 6 maj. Vi jobbar på som vanligt med vårt arbetssätt och förbereder oss som vanligt för en tuff match. Förra året förlorade vi bägge mötena mot Lörby.
Vi tackar Ashkan för pratstunden och ser fram emot nya fina prestationer.
Idag vann våra unga tjejer i div 2 mot IF Centern med 3-0. Målskyttar; Nova Karlsson 2 och Nova Lundin Hafström. Grattis och bra jobbat tjejer!