ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Dam A

Idag vill tränaren ha många svar

2018-04-07 07:11
När Eskilsminne IF:s damer möter Valinge i dagens träningsmatch klockan 14 på Västergårds IP vill tränaren Ashkan ”Ashe” Esfandi ha många svar. Detta är sista träningsmatchen innan seriestarten den 14 april hemma mot Karlskrona FF.

- Ja det är nu svaren ska komma på en hel del frågor jag har. Var står vi inställningsmässigt? Var står vi när det gäller arbetskapacitet? Fungerar helheten i vart spel med fullt fokus på defensiv och anfall, säger ”Ashe”.

På fredagen tränade tjejerna inför dagens match och som vanligt var humöret på topp och det var stark koncentration på de olika övningar som genomfördes. Nu återstår en vecka för de sista finslipande detaljerna sedan är det dags att börja leverera.

- Vi har haft en bra uppbyggnadsperiod med ett antal träningsmatcher där vi har varierat mellan att träna på försvarsspelet respektive anfallsspelet. Till detta ska läggas ett mycket bra träningsläger i Italien som bidragit starkt att sammansvetsa laget, förklarar ”Ashe”

Idag möter Eskils ett annat Division 1-lag i form av Valinge. Laget spelar i en annan serie men blir ändå en perfekt värdemätare.

- Ja nu får vi se om allt vi tränat på sitter som det ska, konstaterar ”Ashe”.

Text och bild: Lasse Möller

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse