ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Dam A

Tufft EM-motstånd för Emma

2018-11-27 14:39
Det blev riktigt tufft motstånd för Eskilsminne IF:s Emma Petrovic när hon och lagkompisarna i Serbiens F17-lag ska kvala till EM. Ryssland, Nederländerna och Schweiz svarar för motståndet i kvalgruppen som spelas den 9–17 mars i Serbien.

- Ja det blev en tuff grupp vi hamnade in. Om vi ska gå vidare till EM måste vi vinna gruppen, säger Emma som varit mycket framgångsrik i sin internationella karriär.

 

- Ryssland hade vi i förra kvalet så de kan vi men Nederländerna är ett mycket bra lag. Schweiz kan jag inte så mycket om, tillägger hon.

 

Inför denna kvallottning hade Emma hoppats på att få Sverige i samma grupp men det blev inte så.

 

- Nej de fick förra årets segrare Spanien samt Polen och Slovakien i gruppen, säger Emma.

 

För Emmas del blir det inte mycket vintervila.

 

- Nej jag håller igång med Eskilsminne nu och sedan måste jag se till att träna själv under uppehållet. Jag måste hålla mig i form då vi troligtvis kommer att ha en lagslagssamling i januari och eventuellt en träningsmatch, berättar hon.

 

Eskils önskar naturligtvis Emma lycka till i det kommande kvalet som dessbättre spelas när det är inte är några seriematcher. Skulle man gå vidare till slutspelet i Bulgarien går detta i maj.

 

Text: Lasse Möller

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse