Seriepremiären mot IS Halmia blev inte vad Eskilsminne IF:s spelare och ledare hade hoppats på. Förlust med 1-2. Men det har inte knäckt tjejerna utan de brinner av revanschlusta säger tränare Izet Kaljic.
I matchen mot Halmia skapades en hel del chanser men det saknades den där pricken över iet.
- Denna vecka har vi gnuggat rejält på spel i sista tredjedelen och avslut. Tjejerna är inställda på att gå in och ta revansch. Vi vill ju gärna göra Västergårds IP till platsen där vi inte släpper till poäng, förklarar Izet.
Inför matchen saknar Eskils Linnéa Tapper, Maja Olofsson och Lovisa Ohlander. I övrigt är samtliga spelare friska och beredda att kliva in och göra jobbet.
- Förutsättningarna är fina. Vi har en kanonplan och vädret ska bli riktigt bra. Det finns alla möjligheter att bjuda på bra fotboll, tycker Izet.
- Jag såg Ifö/Bromöllas premiärmatch så jag har koll på vad som väntar oss, lovar han.
Text: Lasse Möller
Bild: Bildburken.se