ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Dam A

Våravslutning sedan landslagssamling för Emma Petrovic

2019-07-02 11:31
Foto: Bildburken.se
Foto: Bildburken.se
16-åriga Emma Petrovic njuter av fotbollslivet just nu. Inte nog med att hon spelats samtliga seriematcher med Eskilsminne IF i Division 1 i vår - hon har nu åter blivit uttagen till årets Sommarcamp med Serbiens U19-landslag. Emma är en rutinerad landslagsspelare trots sin unga ålder och målet för henne är EM-kvalet i oktober mot England, Cypern och Vitryssland.

På sin centrala mittfältsposition är denna tuffa spelfördelare en klar tillgång i klubblaget. Emma har en vilja som kan försätta berg och hon tvekar definitivt inte i närkamper.

 

- Nej man får färre smällar själv om man är den som trycker till motståndaren först, betonar hon.

 

Vårsäsongen har varit ett lyft för Emma. Både rent personligt men också för laget.

 

- Ja vi är ett annorlunda lag i år. Vi är vältränade inte minst. När motståndarna börjar tröttna vid 70-80 minuter då gasar vi på för fullt och det har gett resultat, förklarar hon.

 

- Försäsongsträningen har betytt mycket. I och med att vi har så stark kondition så finns tryggheten i truppen. Dessutom har vi nu en arbetsplan som vi alltid håller oss till. Även om det går trögt i matcher så går vi alltid tillbaka till denna plan och det ger självförtroende och styrka, säger Emma.

 

I kväll är det dags för match mot IS Halmia. Sista matchen innan sommaruppehållet.

 

- Vi har besegrat Halmia i en träningsmatch men i serien har det gått sämre. Men det känns att alla tjejerna är rejält taggade i dag så nu ska vi vända på trenden, lovar hon.

 

Det blir ingen längre sommarvila för Emma för den 15 juli inleds årets Sommarcamp med Serbiens U19-landslag.

 

- Vi ska vara i Stara Pazova utanför Belgrad. Lägret varar fram till och med den 22 juli. I september väntar sedan två träningsmatcher mot Montenegro, förklarar Emma.

 

Men höstens stora mål med landslaget är EM-kvalet mot England, Cypern och Vitryssland.

 

- Ja det är höjdpunkten, säger Emma som dock har lite uppgifter med Eskils att klara av först.

 

Text: Lasse Möller


Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse