- Det var när jag spelade med U-laget mot Stehag som skadan kom. Jag vände med bollen och vänsterfoten ”fastnade” i gräsmattan med en rejäl vridskada som resultat. Nu i efterhand så funderar jag mest på hur väldigt lätt det var att dra på sig en så omfattande skada, säger Maja Modig
- Främre korsbandet gick av, menisken skadades och ledbandet töjdes ut. Men jag opererades den 5 september och läkningen har fungerat bra. Ledbandet visade sig kunna läka ihop själv. Däremot togs en del av min baksidesmuskel och fick bli nytt korsband medan man skar bort en del av menisken, berättar hon.
Nu sju månader efter operationen så tycker Maja det känns riktigt bra. Visserligen har Coronapandemin tvingat henne till gymnasiestudier i hemmet men det fungerar ändå utan större problem, förklarar Maja som går andra året på idrottsgymnasiet.
- Jag har kommit igång med löpning även om jag inte kör maxfart. Men jag kan göra riktningsförändringar och intervallen. Jag har till och med börjat sparka lite på bollen tillsammans med vår fystränare Suad, säger hon.
- Just nu känns det som att det mesta faktiskt sitter i mitt eget huvud. Jag tänker på att jag inte får slå upp skadan igen och det gör att man blir försiktig. Jag ska ju inte forcera rehaben men samtidigt måste jag ju våga också, konstaterar Maja.
En person i klubben har betytt en hel del när det gäller att få den insikten.
- Jag har talat en hel del med Kajsa Arthursson som själv varit långtidsskadad. Hon har förklarat att man måste våga ta den där första smällen. Den skrämmer upp en men efteråt inser man att det håller och man inte behöver vara orolig, förklarar Maja med övertygelse i rösten.
Som forward är hon naturligtvis utsatt för en hel del kroppskontakt. Tuffa närkamper med försvarsspelare och även risken för tacklingar bakifrån.
- Så är det förstås men jag ska tillbaka. Jag räknar med att jag ska kunna vara matchklar någon gång i höst. Jag lär väl få spela i U-laget till en början men det är helt okey, säger Maja som fyller 18 år på måndag och vi gratulerar förstås i förskott.
Text: Lasse Möller
Bild: Bildburken.se