ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet
Dam A

Sacha Micha: ”Det är här jag ska vara"

2021-12-21 22:00

Eskilsminne IF:s rutinerade målvakt Sacha Micha har skrivit på nytt kontrakt. För Sacha var det självklart att bli kvar i föreningen. Hon hyllar sina medspelare för insatsen under 2021 och är taggad på att vara med på den resa. Målet är utstakat och Sacha tror på lagkompisarna och klubben.

- Det kändes bra att teckna nytt kontrakt. Det är här jag ska vara helt enkelt. Jag trivs fantastiskt bra i Eskils och med tanke på den säsong vi har bakom oss så ska det bli riktigt spännande att följa utvecklingen nästa år, förklarar Sacha.

- Om vi fått en normal försäsong är jag övertygad om att vi kunnat utmana på ett helt annat sätt. Det som avgjorde till Bromöllas fördel var att laget fått spela sig samman ett antal år. Nu är det vi som har denna fördel, konstaterar hon.

Eskils svarade för en fantastisk avslutning på spelåret när man under hösten besegrade samtliga toppkonkurrenter. Tyvärr var man en bit efter täten och nådde inte enda fram.

- Vi gjorde någon djupdykning men i stort sett var vi ett jäkla bra lag. När allt stämmer ska det till mycket för att slå oss. Under hösten visade vi hur vi utvecklats. Nu hade vi vinnarmentaliteten. Även när spelet och tekniken inte fungerade perfekt så malde vi ner motståndet, betonar hon.

Att den tidigare Dösjöbrospelaren trivs i sin nya förening råder det ingen tvekan om. Hon hyllar organisationen och inte minst den öppenhet och sammansvetsande anda som finns i laget.

- Vi var alla överens om att det skulle vara högt i tak och folk skulle kunna säga sin mening när vi inledde årets seriespel. Och det har fallit väl ut. Folk kan säga ifrån på ett bra sätt och det har svetsat samman gruppen, berättar Sacha.

- Man har till och med lärt sig att be mig hålla käften när jag skriker för mycket, skrattar hon hjärtligt.

Även Sacha hade anbud från andra klubbar i höst men valde att stanna i Eskils. Ett gott betyg till föreningen och den anda som råder.

- Det bästa är att klubben deklarerat att man tror på oss och vill satsa. Jag är så spänd på nye tränaren André Petersson men också glad att vi fått behålla hela det gamla teamet med Patrik Lennartsson, slutar hon.

Text: Lasse Möller
Foto: Bildburken.se

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljettÖresundskraft
ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 ABPhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse