Eskilsminne IF fortsätter att se om sin damtrupp inför nästa säsong. På fredagen blev det klart att Emelie Ekvall och Klara Omdal Lundgren, båda från Glumslövs FF,kommer att ta steget över till Eskils Akademilag.
- Det handlar om två tjejer - båda födda 01 - som vill något med sin fotboll och som har en bra inställning. Båda kom till oss och ville provträna och de har övertygat så mycket att de får plats i vårt Akademilag, säger nye huvudtränaren Izet Kaljic.
Izet har tillsammans med fotbollsansvarige Weine Norberg varit rejält på offensiven i höst och vinter. Många spelare har provtränat och ny har fyra fått chans att visa upp sina kvaliteter i Eskils.
Först blev målvakten Ebba Elweroth, Glumslövs FF och anfallaren Maja Modig, Ängelholms FF klara för A-laget. Nu kommer ytterligare två Glumslövstjejer till Eskils för att få utvecklas först i Division 2-laget och sedan förhoppningsvis i A-laget.
- Klara Omdal Lundgren är försvarsspelare men kan också spela på mittfältet. Emelie Ekvall är ytterback. Jag är glad över att tjejerna kommer till oss, förklarar Izet.
Text: Lasse Möller
Bild: Bildburken.se