På söndagen var det näst sista långa bortaresan o tidig avspark(12.00) i Stafsinge, Falkenberg.
En kort genomgång och en nykomponerad uppvärmningsform av Tove, gjorde att vi kändes påkopplade o taggade för uppgiften.
Inledningen på matchen var också bra där vi från början försökte rulla boll o vara strategiska i vår speluppbyggnad.
En helt annan inställning o fart än senast mot Fc Hessleholm.
Det skulle sedan visa sig att detta var årets tuffaste match mot ett snabbt, aggressivt o rutinerat Stafsinge.
Vi gör dock försvarsmässigt en mkt bra insats där vår backlinje med Moa Thor-Klara Nilsson-Carro Kristensen-Ida Johansson och Maja Strömberg(vi rullade runt på dessa fem), är stabila matchen igenom.
Därtill ska läggas att Rebecca Johansson i målet var grymt bra även i denna matchen.
(Nämnas kan att Rebecca, på sina fem matcher hos oss, har hållt nollan i fyra av dessa, och att Stafsinge tackade med att tycka till om att de just mött seriens absolut bästa målvakt.:)
Framåt skapade vi tyvärr lite färre chanser än förra matchen men ett plus till Linn Strömberg som ändå försökte lirka upp ett bra Stafsinge-försvar.
Som sagt, årets tuffaste match som slutar 0-0, och det är vi faktiskt nöjda med.
Spelmässigt jämnt men Stafsinge skapade fler farligheter än vad vi gjorde.
Tack till Stafsinge för en mkt bra div 2-match, samt till en domartrio som inte syntes särskilt mycket, vilket är bra såklart.
Nöjda trots en mållös kamp, och E6:an hemåt för näst sista gången i år.
Mot nya mål på lördag, hemma mot Högaborg i derbyt 14.00./TJ
Stafsinge IF-Eskils Aka 0-0