ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet

Lite nytt inför cupmatchen mot HIF!

2018-07-18 15:14
Med lite drygt en månad kvar till sommarens stora fotbollsfest på Harlyckan - matchen i Svenska cupen mot HIF - pågår förberedelsearbetet för fullt. På onsdagen hade sportchef Kalle Olsson, klubbchef Tommy Billqvist, säkerhetsansvarige Daniel Palm, matchansvarige Jesper Nilsson och verksamhets koordinator Jimmie Stjernström ett möte med Helsingborgs stads supporterpolis Anders Mollestam.

- Vi hade en sittning där vi diskuterade hur vi ska kunna göra denna kväll till en fantastisk fotbollsfest för Helsingborg där alla trivs och går hem nöjda efter en härlig upplevelse, säger Kalle.

 

- Polisen betraktar inte detta som någon riskmatch utan mera som ett fantastiskt evenemang. HIF är ju en förening som vi har mycket goda relationer med så vi räknar inte med några som helst problem på den sidan, tillägger han.

 

En publikkalkyl har gjorts och den landar någonstans mellan 4 000 och 4 500 åskådare den 22 augusti. Exakt hur många biljetter som kommer att finnas tillgängliga spikas senare.

 

- Vi hoppas förstås på en hel del förhandsförsäljning. Exakt när biljetterna släpps ärinte klart så vi återkommer med datum. Det är dock klart att de ska säljas på Eskils och eventuellt HIF:s kansli, förklarar Kalle.

 

Harlyckan kommer att få ett nytt ansikte denna kväll. Det kommer upp provisoriska ståplatsläktare så att upplevelsen ska bli maximal för publiken.

 

- Vi har gått igenom denna del liksom parkeringsbiten och hur insläppen ska organiseras för att få smidigaste och enklaste inpassage, säger Kalle.

 

Matchen kommer att spelas redan klockan 18.30 vilket kanske inte är det optimala.

 

- Tyvärr så styrs detta av Svenska Fotbollförbundets regelverk. Det är ju lite tidigt en dag när semestrarna är över och så, menar Kalle.

 

Vi kommer förstås att uppdatera och informera fortlöpande om detta evenemang. En sak är dock säker - vill ni ha biljetter gäller det att vara på hugget när dessa släpps.

 

Text: Lasse Möller


Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljett

HUVUDPARTNERS

Öresundskraft

PARTNERS

ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleCramoHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 AB
BergkvaraLakritsfabrikenRamlösa TrädgårdsservicePhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse