Dagen inleddes med samling på Harlyckan där samtliga spelare fick en Eskilsmatchtröja som skulle användas i ett speciellt syfte under dagen. Ansvariga vuxna för dagen var Kalle Olsson, André Petersson och Ida Johansson som såg till att ungdomarna transporterades till Ängelholm för en gemensam lunch som alla uppskattade mycket kan vi lova.
Därefter bar det ut till arenan där samtliga fick en Röglehalsduk och medans ledarna utbytte föreningserfarenheter så fick ungdomarna chans att träffa Rögles assisterande sportchef Hampus Sjöström för en frågestund. De vetgiriga tjejerna och killarna kom med många finurliga frågor i den speciella loge som döpts efter en av Rögles namnkunniga spelare på senare år - Jakob Johansson.
Sedan var det dags för match. På läktaren bakom ena målet fick Eskils en perfekt utsiktsplats. Naturligtvis hade alla tagit på sig sina matchtröjor för det förvarandes om att klubben skulle presenteras på den stora Jumbotronen under matchen.
Och mitt i första perioden så fick Eskilsminne IF en lång presentation som matchens förening medan hela det hejande glada gänget syntes på Jumbotronen.
Matchen då? Ja det gick sådär för Rögle. Förlust 0-3 men på hemfärden var alla glada och nöjda. Ännu bättre blev det vid hemkomsten. Då delade nämligen André Petersson ut ett diplom till samtliga spelare med beviset på att de är ”Årets Eskilskamrat 2022”.
Klubbchef Kalle Olsson berättar gärna om den nyhet som sjösattes på lördagen.
- Vi vill med detta uppmärksamma positiva beteenden som präglar vår vardag med kamratskap och respekt som är viktiga hörnstenar i den goda Eskilsmiljön, säger han.
- Tränargrupperna har utsett två spelare i varje åldersgrupp. Det finns ett antal kriterier som ska uppfyllas. Man ska vara ett föredöme ute på planen med gott uppförande mot medspelare, motspelare, domare och ledare i båda lagen. Men även vara en god kamrat på träningar och utanför planen, förklarar Kalle.
Greppet med att införa ”Årets Eskilskamrat” har naturligtvis ett syfte.
- Ja vi vill sända budskapet att det är viktigt med ett bra uppförande och att vara en riktigt bra kompis. Detta ska förhoppningsvis sporra alla ungdomar, poängterar han.
- Det blev en jättetrevlig dag med 24 ungdomar. Extra kul var det att vi kunde kombinera denna avslutning med chansen att vara ”Matchens förening” på Röglematchen, säger han.
Avslutningsvis kan vi säga att ungdomarna denna lördag visade att alla gjort ett gott jobb med att uppfostra trevliga sympatiska individer. Föräldrar, målsmän och ledare kan ta åt sig.
Här följer alla Eskilskamrater 2022; Julia Hansson, Elisabeth Guven, Linnea Forsvall, Evelina Nilsson,Molly Fält, Ida Neiderud,Tilda Lundgren, Ida Nilbo,Mila Lundgren, Olivia Been Hörstedt, Vendela Ljungdahl, Alva Lundquist, Milton Kannenberg, Teodor Naumoski, Aleksandar Brzulovic, Viggo Björkman, Philip Carnert Arro, Alexander Plato, Jonatan Rydström Mårtensson, Leon Zonic, Albin Zinn, Jack Svensson, William Mellbris, Sebastian Svensson.
Text: Lasse Möller
Foto: Lasse Möller